Elektrické paralyzéry jsou opředené řadou mýtů a zavádějících informací. Toto jsou ty hlavní.

Mýtus č. 1: Vysoké napätie = sila

Je to predovšetkým prúd, nie napätie, čo robí paralyzér efektívnym. Teda predovšetkým ampéry, nie volty. Prúd väčšiny značkových paralyzérov je ale rovnaký (cca 3 mA - bezpečný prúd), takže hodnotu napätia možno pre základné porovnanie ich produktov použiť.

Mýtus č. 2: Okamžite po dotyku paralyzérom zasiahnutý padne k zemi

Možno ste to videli vo filme - krátky dotyk a okamžitý pád na zem. Až tak rýchlo to ale nefunguje. Pre tento efekt (strata rovnováhy) je potreba priložiť paralyzér na cca 5 sekúnd. Kratší zásah má skôr odstrašujúci účinok, alebo môže spôsobiť svalové kŕče.

Mýtus č. 3: Ak sa dotknem osoby zasiahnuté paralyzérom, dostanem ranu

Ľudia sa boja, že elektrický prúd zo zasiahnutej osoby môže prejsť na ne alebo na iného človeka. Nie je to pravda. Všetka energia je absorbovaná vo svaloch protivníka.

Mýtus č. 4: Paralyzéry a tasery sú to isté

Výraz paralyzér a taser je veľmi často zamieňaný. Paralyzérom sa nesprávne hovorí tasery a naopak. Ide však o dva rozdielne prístroje. Viac informácií nájdete v článku Rozdiel medzi paralyzérom a taserom.

Mýtus č. 5: Paralyzéry nefungujú

Nič nie je dokonalé. Sú momenty, kedy je účinok paralyzéra obmedzený (ľudia pod vplyvom niektorých drog, ľudia s psychickou poruchou a pod.), Ale napriek tomu ide o jeden z najefektívnejších obranných prostriedkov. Napr. v USA sú tieto prístroje obľúbené už niekoľko desiatok rokov a pre mnoho Američanov sú už úplnou samozrejmosťou.