Podľa čoho vyberať elektrický paralyzér?

1. Napätie a prúd

Väčšina značkových elektrických paralyzérov disponuje prúdom cca 3 mA. Táto relatívne nízka hodnota (tzv. bezpečný prúd) zaručuje, že paralyzér nespôsobí žiadne trvalé následky.

Veľkosť prúdu je teda u značkových výrobkov porovnateľná. Dôležitá pre výber je hodnota napätia. Vyššie napätie zvyčajne znamená rýchlejší a razantnejší účinok. Výboj potom tiež ľahšie preniká cez vrstvy oblečenia. Paralyzéry s vyššou voltážou disponujú aj hlasnejším a jasnejším výbojom.

Na druhej strane je dobré vedieť, že napätie je pre niektorých výrobcov paralyzérov (napr. Streetwise) dôležitým marketingovým nástrojom. Sme svedkami honu za stále vyššími voltážami, pričom ale platí, že kvalitný značkový paralyzér od 1.000.000 V vyššie je pre bežné použitie úplne postačujúci. Odporúčame teda nehľadať za každú cenu najsilnejší prístroj, ale zamerať sa na to, aby vám nový paralyzér čo najviac vyhovoval.

2. Design

Doba klasických "scorpy" paralyzérov je preč. Dnes je možné vyberať zo širokej škály tvarov, veľkostí a dokonca aj farieb. Záleží na vkuse a životnom štýle, ale väčšina ľudí dnes žiada, aby ich paralyzér bol malý, ľahký - proste praktický a zaberajúci minimum miesta. Niekto si navyše praje elektrický paralyzér, ktorý je nenápadný.

Profesionáli (napr. bezpečnostné agentúry) naopak siahajú po veľkých modeloch paralyzérov. Väčšia dĺžka znamená lepší dosah, respektíve bezpečný odstup od protivníka. Tieto vlastnosti sa hodí aj pre použitie proti zvieratám.

3. Doplnkové funkcie

LED svietidlo - Mnoho paralyzérov je vybavené doplnkovým LED svietidlom. Existujú aj paralyzujúce baterky, ktoré disponujú svietidlom plnohodnotným.

Alarm - Niektoré paralyzéry sú vybavené osobným alarmom (napr. UZI Thunderbolt).

Nastaviteľná dĺžka - Niektoré modely paralyzérov majú nastaviteľnú dĺžku (napr. Streetwise Attitude).

Bezpečnostné pútko - Ak je paralyzér vybavený bezpečnostným pútkom (napr. UZI Thunderbolt II), je znemožnené jeho zneužitie protivníkom v prípade vypadnutia alebo vyrazenia z ruky.